Proč se tolik ATR podílí na nehodách v minulých letech? "

5

Ptal jsem se na otázku, proč se tolik ATR podílí na nehodách v uplynulých letech?

  • ATR-72, 16. října 2013, Lao Airlines 301
  • ATR-42, 19. říjen 2013, P2-PXY, Air Niugini
  • ATR-72, 23. července 2014, let TransAsia Airways 222
  • ATR-72, 2. února 2015, let TransAsia Airways 235
  • ATR-42, 16. srpna 2015, let Trigana Air Service 257
dané TesterMen Tester 18.08.2015 08:33

3 odpovědi

18

ATR-72, 16. října 2013, let Lao Airlines 301

The probable cause of this accident were the sudden change of weather condition and the flight crew's failure to properly execute the published instrument approach, including the published missed approach procedure, which resulted in the aircraft impacting the terrain.

ATR-42, 19. října 2013, P2-PXY, Air Niugini

Podle zveřejněných informací toto nákladní letadlo překonalo přistávací dráhu poté, co posádka po vzletu nad V r po potížích s řízením tónu odmítla vzlet. Závěrečná zpráva o této nehodě dosud nebyla zveřejněna, ale je k dispozici předběžná zpráva. Šetření se zaměřuje na distribuci užitečného zatížení, které mohlo způsobit nerovnováhu vedoucí k vnímání kontrolních problémů.

ATR-72, 23. července 2014, let TransAsia Airways 222

Letadlo se zřítilo při konečném přiblížení v podmínkách s nízkou viditelností (800 metrů). Během počátečního přiblížení posádka požadovala přístup ILS (přesný přístup) ke vzletové a přistávací dráze 02, ale poté změnila názor a požádala o přístup VOR (non-precision approach) k dráze 20. Během přiblížení po deaktivaci autopilota letadlo se odklonilo 340 metrů doleva a posádka následně oznámila, že se blíží. Krátce poté letadla zasáhla vrcholky stromů a zasáhla obytné budovy.

Závěrečná zpráva se očekává v říjnu 2015.

Pro mě se zdá, že pravděpodobnou příčinou je selhání letové posádky, aby správně provedlo zveřejněný přístrojový přístup včetně zveřejněného postupu zmeškaného přiblížení, které mělo za následek, že letadlo zasáhlo stromy a budovy.

ATR-72, 2. února 2015, let TransAsia Airways 235

Vyšetřování této nehody stále probíhá, pouze některé předběžné informace byly zveřejněny. Předběžná data naznačují, že asi 36 sekund po vzletu byl motor č. 2 auto-opeřen, asi 46 sekund po automatickém pérování, motor č.1 byl posazen posádkou, což vedlo ke ztrátě veškerého tahu. Letadla následně sestoupila, zastavila a narazila do řeky.

ATR-42, 16. srpna 2015, Trigana Air Service Flight 257

Tato nehoda nastala jen před pár dny, takže je zatím ještě málo známo a nejsou zveřejněny žádné předběžné nálezy. Nebudu spekulovat o pravděpodobné příčině této nehody.

Zdá se, že společným vláknem v prvních čtyřech nehodách je nedodržení zavedených postupů, které vedly ke ztrátě letadla.

Ve dvou případech (letadlo Lao Airlines Flight 301 a let TransAsia Airways Flight 222) letová posádka letěla do země s řízeným letadlem.

V případě havárie Air Niugini je pravděpodobné, že příčinou je nesprávné naplnění letadla, což vede k tomu, že letadlo není správně oříznuto pro vzlet.

Pád letadla TransAsia Airways Flight 235 je jedinou nehodou, při níž došlo k selhání systému letadla (selhání motoru 2). ATR-72 však může létat na jediném motoru, takže samotné selhání by nemělo být smrtelné. Posádka pak vypnula druhý motor (číslo 1), který utěsnil osud letadla. Je příliš brzy na závěr, že posádka nedodržovala správné postupy; Například mohou být z motorových přístrojů nejasné náznaky, které vedly k domněnce, že motor č. 1 se nezdařilo. Nicméně s aktuálně dostupnými informacemi se zdá, že posádka nedodržovala správné postupy pro vypnutí selhání motoru.

Zdá se, že vysoký počet havárií, které se týkají letadel ATR, není souvislý se samotným modelem, ale s kulturou bezpečnosti a nedostatkem výcviku v řadě leteckých společností provozujících letadlo.

    
odpověděl 18.08.2015 11:42
3

Další otázka pilotního výcviku, počasí, bezpečnosti letecké společnosti a regulátora země obecně. ATR jsou populární v oblastech, které zahrnují mnoho ostrovů, a proto aplikace v jihovýchodní Asii. Některé z těchto leteckých společností jsou "špatné", takže si nemohou dovolit provozovat větší tryskové letadla, ani provozovat taková letadla by neměla z ekonomických důvodů smysl pro řadu tras, které provozují. Řekl by, že je to nepřímé a není problém s letadly ATR samo o sobě.

    
odpověděl 18.08.2015 21:28
1

Obvinění letových posádek je standardním postupem téměř všech výrobců. Steve Frederick, pilot ATR 72, byl jedním z mnoha, kteří si všimli ztráty problémů s řízením letu v podmínkách námrazy a varovali amerického orla, ale byli ignorováni. Přítel, který létal ATR 72, komentoval: "Pravděpodobně zemřu na jednom z těchto letadel" a na americkém letě Eagle Flight 4184. Odpovědí společnosti bylo vypálit piloti, kteří komentovali, že na těchto letadlech je společné polevování. Mnoho zemí a společností zakládalo tyto letadla, některé zakázané lety v chladnějších oblastech. Byl jsem si toho vědom toho problému a jednou si všiml ledu na křídlech jednoho a vyhýbal se létání v těchto modelech. Akordiální rozmístění křídlových odmrazovacích bot na ATR-72, které jsou dostatečné pro mírnější podmínky, byly zjištěny vyšetřovateli po mnoha mimořádných událostech, bylo prokázáno, že je nedostatečné k ochraně proti velkým podmínkám námrazy kvapky a vedlo k mnoha nehodám a úmrtí.

    
odpověděl 20.01.2018 20:40

Přečtěte si další otázky týkající se značek